enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8542
EURO
35,1941
ALTIN
2.450,30
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Salı Açık
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C

İzmir Karşıyaka Belediyesinde Sular Durulmuyor

İzmir Karşıyaka Belediyesinde yaşanan maaş krizi sebebiyle kitlesel basın açıklaması

İzmir Karşıyaka Belediyesinde Sular Durulmuyor
20.03.2023 21:01
0
A+
A-

İzmir Karşıyaka Belediyesinde yaşanan maaş sorunu ile ilgili BASK Konfederasyonuna bağlı BİRLİK YEREL-SEN, Kamusen Konfederasyonuna bağlı Türk Yerel Hizmet Sendikası ile memurların katılımıyla Karşıyaka Belediyesi’nin önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

BİRLİK YEREL-SEN Genel Başkanı Reşat BOZAT ve Türk Yerel Hizmet Sendikası İzmir Şube başkanı Şevket GÜÇLÜ ortak  yaptığı basın açıklamasında;

             “Değerli basın mensupları, kıymetli Karşıyaka Belediyesi memur emekçileri; Bugün burada iki sendika olarak daha öncede bahsettiğimiz ve defalarca yazılı ve görsel basına yansımış olan Karşıyaka Belediyesinde, Karşıyaka Belediyesi ve yetkili sendikanın taraf olduğu ve iki tarafın anlaşarak imza altına almış olduğu Sosyal Denge Sözleşmesi gereği her ay maaş ile birlikte ödenmesi gereken sosyal denge tazminatı gecikme ile verilmektedir. Bu durum yeni bir sıkıntı değil uzun zamandır devam eden bir sıkıntıdır. Mevcut sosyal denge tazminatı ödemesinin gecikmesi sadece burada bulunan iki sendikanın üyelerinin değil Karşıyaka belediyesinde çalışan tüm memur emekçilerinin sorunudur. Burada bulunan iki sendika olarak tekrar ifade etmek istiyoruz Karşıyaka Belediyesi imza altına alınan sözleşmenin gereği üzerine düşen görevi yani maaş ile birlikte yatırması gereken sosyal denge tazminatını gecikmeli yatırarak bir hak gaspına sebep olmaktadır. Karşıyaka Belediyesinde çalışan memur emekçiler hayatlarını idame ettirirken aynı zaman da bir baba, bir anne, bir eş ya da evin bir ferdi olarak karşılıklı imza altına alınan sosyal denge tazminatı nedeni ile zamanında alacaklarını zannettikleri ödemeleri alamadıkları için çok zor duruma düşmektedirler. Bizler burada bulunan iki sendika bu sıkıntıları daha öncede dile getirdiğimiz için düşman ilan ediliyoruz, yalancı ve provokatör oluyoruz. Bizler memur çalışanların mali ve özlük haklarını koruyan, memurlar için yeni hak ve menfaatler için mücadele eden sivil toplum kuruluşlarıyız. Bizi yalancılık ve provokatörlük için suçlayanlara sadece tek sorumuz var, Karşıyaka Belediyesi olarak bizzat imza altına aldığınız ve her ay maaş ile birlikte ödemeyi taahhüt ettiğiniz sosyal denge tazminatını zamanında yatırıyormusunuz, yatırmıyormusunuz sizlerden istediğimiz tek cevap budur aynı zamanda Karşıyaka Belediyesinde çalışan memur personelin beklediği cevap da budur. Bizler bu sıkıntıları dile getirince refleks olarak hemen cevap vermek yerine saldırıya geçip sendikaları yalan söylemek ile suçlamak üyelerini istifaya zorlamak, memur personel bunları konuşmasın ve belediye dışına çıkmasın diyerek mobbing uygulamak anlayışından vazgeçilmeli. Karşıyaka Belediyesinde çalışan memur sadece verilen sözün yerine getirilmesini istiyor.

             Sosyal denge tazminatı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda düzenlenerek Yerel Yönetimler hizmet kolunda görevli memurlar için maddi bir haktır ve bunu sözleşme gereği zamanında vermek Karşıyaka Belediyesinin görevidir. Karşıyaka Belediyesinde yaşanan bu sıkıntıdan kaynaklı açıklamaları dikkatlice takip ediyoruz.

             Belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden pay verilir. Pay, genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamından, vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanır. Belediyelere İller Bankası üzerinden gelen paylarda bir düşüş olduğunu bizlerde biliyor, durumun farkındayız. Bu arada Karşıyaka Belediyesi savunmasında iller bankasından gelen payda bir düşüş olduğunu belirtiyor doğru ama bu kesinti sadece Karşıyaka Belediyesine mahsus bir kesinti olmayıp diğer belediyelerinde payları azalmıştır. Buna rağmen diğer belediyeler taraf olarak imza altına aldıkları sosyal denge sözleşmesinden kaynaklı ödemeleri eksiksiz ve zamanında tam olarak yatırmaktadırlar. Çalışan, üreten mevzuat gereği işini yapan memur personellerine ekonomik olarak sıkıntı çektiğimiz bu günlerde sosyal denge tazminatından kaynaklı ödemesini zamanında yapan belediye başkanlarımızıda saygı ve sevgi ile selamlıyoruz.

             Karşıyaka Belediyesinde hakkını arayan memurların idareciler eliyle baskı altınına alınarak mobbing uygulanması kabul edilemez. Çalışan üreten memur personelin hakkını aramasından daha tabi bir olay yoktur. Her hakkını arayan memura mobbing uygulaması, keyfi disiplin soruşturulmaları eliyle personelin korkutulmaya çalışmaları Karşıyaka Belediyesi ne yakışmamıştır. Bu keyfi uygulamalar ve mobbin uygulamaları ile memur personele gözdağı vermeye çalışıyorlarsa Karşıyaka Belediyesi personeli ile arasında sağlıklı bir bağ kuramıyor demektir. Banka promosyon ihalesine niye katıldın, niye alkışladın diyerek personeli ifadeye çağırmak akıl işi değil idarecilik hiç değildir.

             Sonuç olarak Karşıyaka Belediyesi acilen sosyal denge kaynaklı gecikmiş ödemeleri derhal yapmalı ve bundan sonraki ödemeleri zamanında ve eksiksiz yatırmalarıdır. Karşıyaka Belediyesinde ödeme sıkıntısı sadece memurlar ile sınırlı değil işçiler içinde aynı durum geçerlidir. Tekrar ifade ediyoruz derhal şuanda Karşıyaka Belediyesi bir ödeme planı hazırlamalı bunları personeli ile paylaşmalıdır. En azından önüne geleni para yok diyerek azarlayan Karşıyaka Belediyesi bürokratları bunu yapabilir diye düşünüyoruz. Bizler burada bulunan iki sendika olarak üyelerimizin her zaman yanında olduk bundan sonrada olmaya, haksızlıklar karşısında onların haklı sesi olmaya devam edeceğimizi buradan siz basın mensuplarının önünde bir defa daha belirtiyoruz. “ diyerek halkın da katılımıyla alkışlarla protesto edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.